Jótanácsok
Amennyiben a nyuszi nem tudja kellőképpen koptatni a karmait ( ez ketrecben tartott nyuszinál elég valószínű), akkor azt időnként le kell vágnunk. Ezt óvatosan tegyük, nehogy túlságosan rövidre vágjuk és így belevágjunk az élő részbe. Megkérhetünk valakit, hogy segítsen megfognia nyuszit, amíg mi vágjuk a karmát, de állatorvos is szívesen visszavágja helyettünk.
A nyuszi iszik!! Szüksége van friss, tiszta ivóvízre!!!
Óvjuk nyuszinkat a huzattól! A hideget jobban bírja, mint a meleget, vigyázzunk a túl magas hőmérséklettel és az erős, direkt napfénnyel, mert könnyen hőgutát kaphat.
Nyuszink szinte "elnyűhetetlen", egyetlen "gyenge pontja" az emésztőrendszere. Ezért fontos, hogy nagy figyelmet fordítsunk táplálására, ami igazán nem nagy ördöngősség. Röviden összegezve: kevés szénhidrát, sok-sok rost, friss víz és vitaminok.
Ha nyuszink étvágytalan nézzük meg az első metszőfogait. Előfordulhat, hogy ezek túlnőnek, így a nyuszi nem tud tőlük enni, mert fájdalmat okoznak neki. Ez több okból is megtörténhet: pl. nem kap elég rágcsálnivalót, amivel kellő mértékben koptathatná, ill. az is lehet, hogy szabálytalan növekedésű az állat állkapocsa. Ilyen esetben keressünk fel egy állatorvost, ő tud segíteni: visszavágja a fogakat.
Szúnyogok távoltartása végett tegyünk a ketrec közelébe egy tálkát, amibe ecetet öntünk és ebbe néhány babérlevelet helyezünk.
Lehetőleg a nyuszit, mikor kiengedjük sétálni, ne kivegyük a ketrecből, hanem nyissuk ki a keti ajtaját és a nyuf maga ugorjon ki. Kedvencünk számára a ketrec a biztonságot adó odú, az ő személyes birodalma. Sok nyuszi nem szereti, ha itt háborgatják. Még ha nagy barátságban is élünk, akkor is előfordul, hogy a nyusz nem kedveli - ennek akár hangot is adva - ha "odújában" zavarjuk. Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy a sétáltatás ideje alatt is szeret időnként visszaugrani a helyére. Ha lehet, tehát ne piszkáljuk itt, a közös játék és simogatás helye legyen inkább a ketrecen kívül.
Az alomtálcát legjobban ecettel (20%-os) tudjuk tisztítani. Semlegesíti a szagokat és eltávolítja még a makacs foltokat is. Domestos és egyéb vegyszerek helyett inkább ecetet használjunk!
Ápoljuk nyuszink szőrét! Kefélgessük finom, puha, lehetőleg szőrkefével. Ez különösen vedlési időszakban fontos, mert tisztálkodás közben sok szőrt nyelhet, ami bélelzáródást okozhat. A sok rost segít ennek megelőzésében, ha pedig mégis bekövetkezett a baj, itassunk a nyuszival paraffinolajat.
Óvjuk a nyuszit a tűző napsütéstől és a kánikulai melegtől. A nyuszi nem tud izzadni, nem liheg, testének hőmérsékletkiegyenlítését a fülével végzi. Ezért érezzük olyan forrónak a füleit, ha nagyon melege van. Nagy melegben segítsünk nyuszinknak: hideg vízzel nedvesítsük be füleit, tegyünk be neki nedves rongyot, amire ráheverhet, vagy hűtsünk le egy palackban vizet (le is fagyaszthatjuk) és tegyük be neki, hogy hozzábújhasson. A nyuszi nagyon könnyen kaphat hőgutát, amitől pár órán belül el is pusztul. :(
Vedlési időszakban heti egy "koplalónap" beiktatásával, amikor csak szénát és szalmát (rostban gazdag takarmányt) kapnak, a gyomorban képződő szőrlabda kialakulása megelőzhető.
Furcsa, de a nyuszi képes túlenni magát. :( Ne adjunk neki annyi táplálékot, hogy "bezabálhasson", mert ez akár az életébe is kerülhet. Ha a nyuszi gyenge, erőtlen, puffadt és csak gubbaszt, előfordulhat, hogy ez a baja. Koplaltassuk és keressük fel az állatorvost!
Ha a nyuszink rosszul van, ne habozzunk, minél előbb keressük fel az állatorvost, mert így sokkal nagyobb az esélye, hogy sikerül megmentenünk kedvencünket.
|