Jtancsok
Amennyiben a nyuszi nem tudja kellkppen koptatni a karmait ( ez ketrecben tartott nyuszinl elg valszn), akkor azt idnknt le kell vgnunk. Ezt vatosan tegyk, nehogy tlsgosan rvidre vgjuk s gy belevgjunk az l rszbe. Megkrhetnk valakit, hogy segtsen megfognia nyuszit, amg mi vgjuk a karmt, de llatorvos is szvesen visszavgja helyettnk.
A nyuszi iszik!! Szksge van friss, tiszta ivvzre!!!
vjuk nyuszinkat a huzattl! A hideget jobban brja, mint a meleget, vigyzzunk a tl magas hmrsklettel s az ers, direkt napfnnyel, mert knnyen hgutt kaphat.
Nyuszink szinte "elnyhetetlen", egyetlen "gyenge pontja" az emsztrendszere. Ezrt fontos, hogy nagy figyelmet fordtsunk tpllsra, ami igazn nem nagy rdngssg. Rviden sszegezve: kevs sznhidrt, sok-sok rost, friss vz s vitaminok.
Ha nyuszink tvgytalan nzzk meg az els metszfogait. Elfordulhat, hogy ezek tlnnek, gy a nyuszi nem tud tlk enni, mert fjdalmat okoznak neki. Ez tbb okbl is megtrtnhet: pl. nem kap elg rgcslnivalt, amivel kell mrtkben koptathatn, ill. az is lehet, hogy szablytalan nvekeds az llat llkapocsa. Ilyen esetben keressnk fel egy llatorvost, tud segteni: visszavgja a fogakat.
Sznyogok tvoltartsa vgett tegynk a ketrec kzelbe egy tlkt, amibe ecetet ntnk s ebbe nhny babrlevelet helyeznk.
Lehetleg a nyuszit, mikor kiengedjk stlni, ne kivegyk a ketrecbl, hanem nyissuk ki a keti ajtajt s a nyuf maga ugorjon ki. Kedvencnk szmra a ketrec a biztonsgot ad od, az szemlyes birodalma. Sok nyuszi nem szereti, ha itt hborgatjk. Mg ha nagy bartsgban is lnk, akkor is elfordul, hogy a nyusz nem kedveli - ennek akr hangot is adva - ha "odjban" zavarjuk. Ugyanakkor az is megfigyelhet, hogy a stltats ideje alatt is szeret idnknt visszaugrani a helyre. Ha lehet, teht ne piszkljuk itt, a kzs jtk s simogats helye legyen inkbb a ketrecen kvl.
Az alomtlct legjobban ecettel (20%-os) tudjuk tiszttani. Semlegesti a szagokat s eltvoltja mg a makacs foltokat is. Domestos s egyb vegyszerek helyett inkbb ecetet hasznljunk!
poljuk nyuszink szrt! Keflgessk finom, puha, lehetleg szrkefvel. Ez klnsen vedlsi idszakban fontos, mert tisztlkods kzben sok szrt nyelhet, ami blelzrdst okozhat. A sok rost segt ennek megelzsben, ha pedig mgis bekvetkezett a baj, itassunk a nyuszival paraffinolajat.
vjuk a nyuszit a tz napststl s a knikulai melegtl. A nyuszi nem tud izzadni, nem liheg, testnek hmrskletkiegyenltst a flvel vgzi. Ezrt rezzk olyan forrnak a fleit, ha nagyon melege van. Nagy melegben segtsnk nyuszinknak: hideg vzzel nedvestsk be fleit, tegynk be neki nedves rongyot, amire rheverhet, vagy htsnk le egy palackban vizet (le is fagyaszthatjuk) s tegyk be neki, hogy hozzbjhasson. A nyuszi nagyon knnyen kaphat hgutt, amitl pr rn bell el is pusztul. :(
Vedlsi idszakban heti egy "koplalnap" beiktatsval, amikor csak sznt s szalmt (rostban gazdag takarmnyt) kapnak, a gyomorban kpzd szrlabda kialakulsa megelzhet.
Furcsa, de a nyuszi kpes tlenni magt. :( Ne adjunk neki annyi tpllkot, hogy "bezablhasson", mert ez akr az letbe is kerlhet. Ha a nyuszi gyenge, ertlen, puffadt s csak gubbaszt, elfordulhat, hogy ez a baja. Koplaltassuk s keressk fel az llatorvost!
Ha a nyuszink rosszul van, ne habozzunk, minl elbb keressk fel az llatorvost, mert gy sokkal nagyobb az eslye, hogy sikerl megmentennk kedvencnket.

|