A szervek mkdse 
Sajt szerveinkhez hasonlan a nyulak szerveinek mkdse is knnyen megrthet. A helyes tarts rdekben rdemes figyelmet szentelni a klnbz szervek mkdsnek megismersre.
Emsztszervek
A nyl emsztrendszere a szjreggel kezddik. Itt tallhatk a fogak, a nyelv s a klnbz mirigyek, amelyek a tpllkot a fogakkal trtn felaprts utn nyllal sszekeverik. A nylban lv anyagok -az enzimek - hivatottak arra, hogy a kemnytket cukorr vltoztassk. A gyomorban a pp sszekeveredik a gyomornedvvel. Ez a gyomornedv fermentl anyagokat s ssavat tartalmaz. A tovbbi emsztst ezek segtik el. A nyl gyomra nem tl izmos, gy a ppet a kvetkez falat "segti" tovbb a vkonyblbe. A tpllk innen szvdik fel. Ebbl megrthetjk, hogy mirt fontos, hogy mindig legyen nyuszink eltt takarmny - a nyl gyakran fogyaszt kisebb mennyisg takarmnyt. Viszont arra is figyelnnk kell, hogy a nyuszi nehogy tlzablja magt, mert gyomra knnyen tlterheldik s a hinyz izmok miatt nem tud hnyni, teht a felesleges tpllkot nem kpes kihnyni. Teht gyakran adjunk kisebb adagokat. A mj s a hasnylmirigyek kivezet jratai a vkonybl els szakaszba, a nyomblbe torkollnak. A vkonyblben trtnik elssorban a fehrjk, a zsrok s a sznhidrtok emsztse. Az ezekbl nyert anyagok a bl faln keresztl a vrram s a nyirokrendszer segtsgvel jutnak a test klnbz rszeibe. A tpllk maradk rszecski a vastagblbe kerlnek. Ebben a szervben egyedlll folyamatok zajlanak le: a tbbi llatfajhoz kpest nagy mret vakbl erjeszt kamraknt mkdik. Az itt tallhat baktriumok a tpllk maradvnyaibl a szmukra felhasznlhat rszeket rtkestik. A nyl gy segti a vakbelben lak baktriumok letben maradst, hogy a kis darab tpllkokat, amelyeknek jl tmadhat felletk van, a vakblbe kldi, mg a nagyobb rszeket gyorsabban juttatja keresztl a belein. A nyl egszsge szempontjbl nagyon fontos a baktriumok munkja, mert a keletkezett baktriumtmegbl bizonyos idkznknt n. lgy-blsarat kpez, melyet kzvetlenl vgblnylsbl fogyaszt el. gy ltja el magt a baktriumok ltal ksztett vitaminokkal. A lgy-blsr viszonylag puhbb, vilgosabb s fnyl bevonat bortja. Ezek a baktriumok nlklzhetetlenek a nyersrostokban gazdag tpllk lebontsban, emellett jelents mennyisg, a B-vitamincsoportba tartoz vitamint lltanak el. Ezltal a nyulak a klnbz B-vitaminok lnyeges rszt a sajt blrendszerkben l baktriumokkal termeltetik meg. A fehrje, amit ez a sok baktrium tartalmaz, ezenkvl nlklzhetetlen fehrjeforrst jelent a nyulak tpllkozsban. Ezrt, ha a lgy-blsr termelse zavart szenved, az slyos betegsgeket okozhat. A vastagbl vgs szakaszban, a remese- s vgblben a bltartalom nedvessgtartalma felszvdik, megkemnyedik s kialakul a bogys rlk, amely a vgblnylson t tvozik. A nyl egszsge szempontjbl a j emszts rendkvl fontos!
Lgzszervek
A lgzrendszer az orral kezddik. A beszvott friss leveg a lgcsvn keresztl jut el a tdbe. A normlisan llegz llat orra temesen fel- s lemozog az orra. Az orrnak tisztnak s vladkmentesnek kell lennie. A lgvtelnek nem kell, hogy hangja legyen.
Ivarszervek
A bels ivarszervekhez tartoznak az ivarmirigyek a kivezet jrataikkal, s a hozzjuk tartoz nemi szervek, mikzben a kls ivarszervek alatt a szaport szerveket rtjk.
Hm ivarszervek
Ide tartozik a kt here, a kt ondvezet a hgycs s a pnisz. A dlmirigy vagy ms nven a prosztata lltja el az ondsejtek mozgatst s szlltst segt vladkot. Fiatalkori fejldsi rendellenessg, ha nem vndorol le mindkt here a herezacskba. Ezt rejtett herjsgnek nevezzk s br a bak termkenytkpes, mgse kvnatos tenyszteni, mert ez az abnormlis llapot rkld. Klnleges a nyulak esetben, hogy a bak kpes herit a herezacskkbl a hasregbe emelni.
Ni ivarszervek
Ezek a kt petefszek, a petevezet, a mh s a hvely. Ms llatokkal szemben a nyl kt teljesen elvlasztott mhszarvval rendelkezik, amelyek kln-kln nylnak a hvelybe. Ez elg klnleges jelensg. Ez okbl kifolylag elmletileg nem kizrt a tltermkenyts, ami azt jelenti, hogy mindkt mhszarv egymstl fggetlenl termkenylhet meg.
A tbbi hzillattal ellenttben a nyulaknak nincs szablyos ivarzsi ciklusuk. A nyl petefszkben az v legnagyobb rszben vannak megtermkenythet petk. Az ivarzs a szoksostl eltr magatartsban s a pra vrsdsben nyilvnul meg. A nyulak nvekv przsi kedvt a hosszabb ideig tart nappali vilgossg, illetve a nagyobb nappali fnyessg eredmnyezi.
Forrs: Grn, P. (1998): A hzinyl. 3. magyar kiads. HDPRESS NYOMDA Kft. Hdmezvsrhely


|