A szervek működése
Saját szerveinkhez hasonlóan a nyulak szerveinek működése is könnyen megérthető. A helyes tartás érdekében érdemes figyelmet szentelni a különböző szervek működésének megismerésére.
Emésztőszervek
A nyúl emésztőrendszere a szájüreggel kezdődik. Itt találhatók a fogak, a nyelv és a különböző mirigyek, amelyek a táplálékot a fogakkal történő felaprítás után nyállal összekeverik. A nyálban lévő anyagok -az enzimek - hivatottak arra, hogy a keményítőket cukorrá változtassák. A gyomorban a pép összekeveredik a gyomornedvvel. Ez a gyomornedv fermentáló anyagokat és sósavat tartalmaz. A további emésztést ezek segítik elő. A nyúl gyomra nem túl izmos, így a pépet a következő falat "segíti" tovább a vékonybélbe. A táplálék innen szívódik fel. Ebből megérthetjük, hogy miért fontos, hogy mindig legyen nyuszink előtt takarmány - a nyúl gyakran fogyaszt kisebb mennyiségű takarmányt. Viszont arra is figyelnünk kell, hogy a nyuszi nehogy túlzabálja magát, mert gyomra könnyen túlterhelődik és a hiányzó izmok miatt nem tud hányni, tehát a felesleges táplálékot nem képes kihányni. Tehát gyakran adjunk kisebb adagokat. A máj és a hasnyálmirigyek kivezető járatai a vékonybél első szakaszába, a nyombélbe torkollnak. A vékonybélben történik elsősorban a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok emésztése. Az ezekből nyert anyagok a bél falán keresztül a véráram és a nyirokrendszer segítségével jutnak a test különböző részeibe. A táplálék maradék részecskéi a vastagbélbe kerülnek. Ebben a szervben egyedülálló folyamatok zajlanak le: a többi állatfajhoz képest nagy méretű vakbél erjesztő kamraként működik. Az itt található baktériumok a táplálék maradványaiból a számukra felhasználható részeket értékesítik. A nyúl úgy segíti a vakbelében lakó baktériumok életben maradását, hogy a kis darab táplálékokat, amelyeknek jól támadható felületük van, a vakbélbe küldi, míg a nagyobb részeket gyorsabban juttatja keresztül a belein. A nyúl egészsége szempontjából nagyon fontos a baktériumok munkája, mert a keletkezett baktériumtömegből bizonyos időközönként ún. lágy-bélsarat képez, melyet közvetlenül végbélnyílásából fogyaszt el. Így látja el magát a baktériumok által készített vitaminokkal. A lágy-bélsár viszonylag puhább, világosabb és fénylő bevonat borítja. Ezek a baktériumok nélkülözhetetlenek a nyersrostokban gazdag táplálék lebontásában, emellett jelentős mennyiségű, a B-vitamincsoportba tartozó vitamint állítanak elő. Ezáltal a nyulak a különböző B-vitaminok lényeges részét a saját bélrendszerükben élő baktériumokkal termeltetik meg. A fehérje, amit ez a sok baktérium tartalmaz, ezenkívül nélkülözhetetlen fehérjeforrást jelent a nyulak táplálkozásában. Ezért, ha a lágy-bélsár termelése zavart szenved, az súlyos betegségeket okozhat. A vastagbél végső szakaszában, a remese- és végbélben a béltartalom nedvességtartalma felszívódik, megkeményedik és kialakul a bogyós ürülék, amely a végbélnyíláson át távozik. A nyúl egészsége szempontjából a jó emésztés rendkívül fontos!
Légzőszervek
A légzőrendszer az orral kezdődik. A beszívott friss levegő a légcsövön keresztül jut el a tüdőbe. A normálisan lélegző állat orra ütemesen fel- és lemozog az orra. Az orrnak tisztának és váladékmentesnek kell lennie. A légvételnek nem kell, hogy hangja legyen.
Ivarszervek
A belső ivarszervekhez tartoznak az ivarmirigyek a kivezető járataikkal, és a hozzájuk tartozó nemi szervek, miközben a külső ivarszervek alatt a szaporító szerveket értjük.
Hím ivarszervek
Ide tartozik a két here, a két ondóvezető a húgycső és a pénisz. A dülmirigy vagy más néven a prosztata állítja elő az ondósejtek mozgatását és szállítását segítő váladékot. Fiatalkori fejlődési rendellenesség, ha nem vándorol le mindkét here a herezacskóba. Ezt rejtett heréjűségnek nevezzük és bár a bak termékenyítőképes, mégse kívánatos tenyészteni, mert ez az abnormális állapot öröklődő. Különleges a nyulak esetében, hogy a bak képes heréit a herezacskókból a hasüregbe emelni.
Női ivarszervek
Ezek a két petefészek, a petevezető, a méh és a hüvely. Más állatokkal szemben a nyúl két teljesen elválasztott méhszarvval rendelkezik, amelyek külön-külön nyílnak a hüvelybe. Ez elég különleges jelenség. Ez okból kifolyólag elméletileg nem kizárt a túltermékenyítés, ami azt jelenti, hogy mindkét méhszarv egymástól függetlenül termékenyülhet meg.
A többi háziállattal ellentétben a nyulaknak nincs szabályos ivarzási ciklusuk. A nyúl petefészkében az év legnagyobb részében vannak megtermékenyíthető peték. Az ivarzás a szokásostól eltérő magatartásban és a péra vörösödésében nyilvánul meg. A nyulak növekvő párzási kedvét a hosszabb ideig tartó nappali világosság, illetve a nagyobb nappali fényesség eredményezi.
Forrás: Grün, P. (1998): A házinyúl. 3. magyar kiadás. HÓDPRESS NYOMDA Kft. Hódmezővásárhely
|