Elhelyezés
Kezdő lépések, vagyis bevásárlólista:
Nyuszikánknak először is szüksége lesz egy lakóhelyre, vagyis egy ketrecre. Egy törpenyuszi számára az ideális ketrec mérete 50x100 cm. Ebben kényelmesen elfér a toalettje, etetőtálkája, házikója (odúja), és mivel a nyuszik nagyon szeretnek kinyújtózva elheveredni, így még ő is kényelmesen el tud feküdni, még kifejlett korában is.
A ketrecbe helyezzünk kedvencünknek egy kis toalettet (benne legyen faforgács vagy egyéb rágcsálóalom, esetleg zeolit alapú macskaalom), etetőtálat (nehéz kerámiából, hogy a nyuszi ne tudja azt felborítani), önitatót (a nyuszi előtt mindig legyen friss, tiszta víz!), szénatartót és esetleg egy kis házikót odúnak, mert a nyuszók szeretnek elbújni, illetve a házikó tetején ücsörögni. Tegyünk a nyuszinak egy rágófát, melyen kedvére koptathatja fogait, esetleg nyalósót és kálcium vagy ásványkockát a tökéletes egészség érdekében. A toalett könnyebb tisztítása végett szerezzünk be egy alomszedő lapátot. Itt szeretnék néhány szót ejteni az almokról. Amennyiben valamilyen cicaalmot akarunk használni, nagyon körültekintően nézzük meg, hogy miből készült! Csak a természetes anyagokból készült almok a jók, a mindenféle kristályos, szilikonos csodák nem használhatók a nyusziknál, mert a nyuszik előszeretettel megkóstolnak mindent és azoktól bajuk lehet. Tehát cicaalomból a zeolit alapú a jó. Hagyományosan a faforgács a legszélesebb körben használatos, ami teljesen jó is, de a mi kedvencünk a természetes fa-alom, mely természetes, pormentes, préselt farostból készült. Azért kedveljük, mert a faforgáccsal szemben ez nem tapad rá a nyuszi szőrére és tappancsára, így nem hordja azt ki a toalettből, ezenkívül sokkal jobb a nedvszívó képessége is.
Természetes préselt fa-alom
Toalett, alomszedő lapát, kerámia etetőtálka, önitató, házikó, szénatartó, széna, faforgács vagy egyéb természetes alom, nyalósó, rágófa, kálcium/ásványkocka
Hasznunkra lehet még nyuszink ápolásában egy speciális körömvágó olló, mellyel a túlnőtt körmöket vághatjuk könnyen és egy puha, sűrű szőrkefe, mellyel a nyuszi bundáját fésülhetjük, mely különösen a vedlési időszakokban ajánlott. Ezzel megelőzhetjük, hogy mosakodás közben túl sok szőrt nyeljen kedvencünk és ettől bélelzáródást kaphasson. Ennivalónak vásároljunk szénát, törpenyúltápot, magkeveréket (zab, árpa, búza) és zöldségeket.
Ne felejtsük el, hogy a nyuszi nagyon könnyen kap hőgutát és érzékeny a huzatra, ezért ketrecét huzat- és hőforrásmentes helyen helyezzük el. A hely legyen nyugodt, de ne legyen a család életétől teljesen elzárt, így amikor nincs időnk kifejezetten csak vele foglalkozni, akkor is érzi társaságunkat. Mivel a nyuszi egyik alapvető lételeme a mozgás és a szaladgálás, így naponta engedjük ki a lakásba vagy a kertbe futkosni. Sose hagyjuk a nyuszit felügyelet nélkül kiengedve! Könnyen bajba kerülhet. Más háziállatokkal se engedjük ki felügyelet nélkül!
A nyuszi könnyen szobatisztaságra szoktatható, így szabadon is lakhat a lakásban. Ebben az esetben is szüksége van etető-, itatótálra, toalettre, kis fa- vagy papírdobozra, amibe el tud bújni, ha akar. Örömet szerezhetünk neki egy dobozzal vagy cica alomtállal, amibe földet vagy homokot teszünk, mert nagyon szeret ásni. (Nemhiába az üregi nyúltól származik.) Játéknak adhatunk nekik festetlen és kezeletlen fajátékokat, nádkosarat, papírdobozt, papírgurigát. Mivel nagyon szeretnek bujkálni, nagy örömet szerezhetünk nekik egy egyszerű alagúttal, ami otthon is egyszerűen elkészíthető, akár kartonpapírból is. A cicáknak kapható játékok, házikók, alagutak is megfelelnek a nyuszóknak.
Ha szabadon engedjük a lakásban, ne felejtsük el a szobanövényeket elérhetetlen helyre tenni, mert szinte mind mérgező! És persze imádják mindet megkóstolni. A vezetékeket is elérhetetlen helyre kell tenni, mert azt is szétrágják rosszcsont kedvenceink. Sajnos előfordul, hogy a tapétát és a bútorokat is megrágják, de hallottunk már függönyevő nyúlról is.
|