Szobatisztaság
A nyuszik tiszta állatok. Napjuk nagy részét tisztálkodással töltik. Életterükben / ketrecükben szeretnek rendet tartani és kijelölni a különböző élettevékenységük helyeit. Így például kijelölik az ürítésre használatos részt és azt is, ahol pihenni szeretnek. Ezek alapján könnyen szobatisztaságra nevelhetjük nyuszinkat.
A legjobb és legegyszerűbb, ha a pici nyuszit rögtön elkezdjük rendre szoktatni. (Érdekességként elmesélem, hogy az 1 hetes csukott szemű bébi-nyuszi is kimászik a fészekből és elvándorol a mama által kinevezett "pisilő-helyre". :o) )
Tehát, vásároljunk ifjú kedvencünk ketrecébe nyuszi-wc-t.
Nem szükséges az egész ketrecet bealmozni, elég ha a wc-be teszünk. Általában ivás után szoktak pisilni a picik, így ha lehet utána tegyük be a wc-jébe az alomra és próbáljuk ott tartani, amíg nem pisil. Ismételjük ezt meg többször. Ha "baleset" történne, akkor a vizeletet itassuk fel egy kis alommal és tegyük be a wc-be, a helyét pedig takarítsuk fel ecettel, hogy elvegyük a szagokat. Ez nagyon fontos, mert a nyuszi szeret oda vécézni, ahol már érzi a szagokat. (Ellenben pl. a cicával, aki nem szeret a piszkos alomra visszamenni, a nyuszi viszont oda szeret menni, ahol már érzi a szagokat.) A bogyókat is szedegessük össze és ne a kukába, hanem a wc-jébe tegyük.:) Általában néhány nap alatt meg szokták érteni a dolgot és pisilni 100%-osan a wc-be járnak, bogyó elvétve akadhat a wc-n kívül is. Jó, ha olyan wc-t veszünk, aminek van teteje is, mert amíg tanulja a rendszert, előfordulhat, hogy bemegy ugyan a wc-re, de a feneke kilóg és így mégis mellé sikeredik a termés. Mikor már jól megtanulta a wc használatát, elhagyhatjuk a tetőt, addigra megtanulja hogyan kell elhelyezkednie benne. Ha rendszeresen máshova végzi a dolgát, egy másik sarokba, mint ahova mi tettük a wc-jét, akkor ne erősködjünk, hanem tegyük át a wc-t abba a sarokba, amit ő kinevezett ürítő helynek.
Amennyiben nem rögtön kezdtük szobatisztaságra nevelni nyuszkónkat, akkor eleve oda tegyük a wc-t, ahova wc-zni szokott és legyünk sokkal türelmesebbek. Bár tudom, hogy sok Gazdinak nagyon furcsán hangzik, de tényleg felesleges a szobában tartott nyuszi egész ketrecét bealmozni, elég csak a wc-be tenni. Így könnyebben tanulja meg a szobatisztaságot, és nekünk is sokkal könnyebb a ketrecet takarítanunk. Nem is beszélve arról, hogy felesleges pénzkidobástól kíméljük meg magunkat és a ketrecből nem szóródik ki a sok alom a szobába.
Több alomból is válogathatunk.
-
Faforgács. A legelterjedtebb és legolcsóbb alom. Figyeljünk rá, hogy ne legyen túl poros, mert irritálhatja a légútakat és a szemet. Szobában én azért nem annyira szeretem, mert rátapad a nyuszi lábára és széthordja a szobában, illetve kiszóródik a ketrecből, ha jókedvűen viháncol. :o)
-
Szalma: csak magában alkalmazva nem elég jó a nedvszívó-képessége és a szagokat sem valami jól köti meg. Viszont a kasmíroknál, ha túl apró faforgácson tartjuk őket, az beletapadhat a szőrükbe, így érdemes arra egy réteg szalmát tenni.
és van nagyobb is. Az egész ketrec bealmozására szerintem nem annyira kényelmes, de ha csak a wc-be tesszük, akkor nagyon jó. Jó a nedvszívó- és a szagmegkötő-képessége. Drágább, mint a faforgács, de sokkal kiadósabb is.
-
Préselt fa: szobában tartott nyuszinak, ha csak a wc-be teszünk almot, szerintem ez a legjobb megoldás. Kitűnő a szag- és nedvességmegkötő-képessége, nem tapad rá a nyuszi lábára, így ha ki-be-ugrál a ketibe, nem hordja ki, vihánc esetén nem szóródik ki a ketrecből, egyáltalán nem poros és nagyon kiadós. Bár árban ez tűnik a legdrágábbnak, mégis ez a leggazdaságosabb.
Amikor elérik az ivarérettséget, felborulhat a rend és máshova is végezhetik a dolgukat. Ez azért van, mert így jelölik ki a territóriumukat és hagynak üzeneteket. Más nyuszik megjelenése esetén ez fokozottan előjöhet, de ha nincs nyuszi, akkor lehet, hogy egy kutyussal vagy cicussal kezd rivalizálni. Megfigyelhetjük azt is, ha van a cicánknak egy kedvenc fotelja, ahol szeret heverészni, akkor a nyuszi előszeretettel fog odabogyózni. (A bogyók egyéni illatokat és "üziket" tartalmaznak. :o) ) Ha lecsitulnak a hormonok, a bogyók és pisik is visszakerülnek helyükre a wc-be, az alomba. Ha ivartalaníttatjuk nyuszónkat, nagy valószínűséggel elmaradnak a főként ivarzással kapcsolatos bogyózások.
|