A nyuszik viselkedse s ennek megrtse 
Ha meg akarjuk rteni nyuszink jellemz viselkedsi mdjait, akkor arra kell gondolnunk, hogy azok kedvencnk vadon l seinek viselkedsbl erednek. Sok olyan viselkedst figyelhetnk meg, ami vadon l snl ltfontossg volt az letben maradshoz. Termszetesen ezek a viselkedsi formk a domesztikci folyamn sokat vltoztak.
Tekintsk t a viselkedsi formkat a funkcik szerint:
Tpllkozs
A nyuszik alkonyatkor s hajnalban a legaktvabbak, de az jszaka is meglehetsen aktv, st aktvabb szmukra, mint a nappal. Ebbl kvetkezen a tpllk nagyobb rszt jszaka veszik fel. A nyuszik hosszabb ideig tpllkoznak s egyszerre csak kisebb tpllkmennyisgeket vesznek magukhoz. Ezrt kell odafigyelnnk, hogy gyakorta adjunk kisebb adagokat nyuszinknak. (Mivel a nyl gyomra nem annyira izmos, az egyik falatot a kvetkez falat "segti" a vkonyblbe. A tpllk innen szvdik fel.) Itt hvnm fel a figyelmet arra, hogy mindig legyen kedvencnk eltt szna! (A legjobb, ha a ketire rakaszthat sznatartba tesszk, mert akkor nem tapossa ssze a felesleget s gy nem megy krba.) Nagyon jellemz nyuszink viselkedsben a rgcslsztn mkdse. llandan s mindent meg akar rgcslni s ha mdja van r, akkor bizony meg is teszi. Ennek kikszblsre biztostsunk nyuszinknak llandan rgcslnivalt. Ezek lehetnek szna, szalma, s fagak. Ezekkel lektik magukat , fedezik rostanyag szksgletket s koptatjk llandan nv fogaikat. A nyuszik vlogatsak, mert nagyon jl rzik az zeket, izlelbimbik szma majdnem a duplja az embernek (nyl: 17000; ember: 9000; kutya: 1706; macska: 473), teht "van izlsk" :) s bizonyos zeket (des, keser) s bizonyos takarmnyflesgeket (srgarpa, pongyola pitypang, zab) elszeretettel fogyasztanak. Azrt ne gondoljuk, hogy minden nyuszinak egyforma izlse van, van amelyik a rpt s van amelyik a zellert szereti jobban. :) A tpllk felvtelt befolysoljk a krnyezeti tnyezk is, pl. magasabb hmrsklet esetn (nyri nagy melegben) kevesebb tpllkot fogyasztanak. Tipikus s fontos viselkedsi md a tpllkozsban a lgyblsr-evs. A lgyblsarat kzvetlenl a vgblnylsbl fogyasztja el, mellyel szervezett elltja a blrendszerben l baktriumok ltal ksztett vitaminokkal. Teht a lgyblsr-evs fontos nyuszink egszsge szempontjbl, termszetes viselkeds, nem gusztustalan s nem egyni rossz szoks. Azonban ha ilyen lgyblsarat tallunk nyuszink ketrecben a szilrd "nylbogyk" helyett, vagy mellett, akkor figyeljnk oda, mert emsztrendszeri problmra hvhatja fel figyelmnket.
rts
Nyuszink vizeletrtsnek is tbb mdjt figyelhetjk meg. Van a norml vizels (amit rendszerint egy adott helyre vgez - ezrt is knny a szobatisztasgra szoktats), de ltezik vdekezsi reakciknt a spriccel vizels (pl. ha meg akarjuk fogni, hogy visszategyk a helyre, de nem akarja s menekl ellnk) s a przsi szndkot nyomatkost oldalra vizels. (Jobb, ha odbb megynk, mert mi is kaphatunk belle.:) ) A nyl norml rlke kemny golycskkbl ll s szaganyagokat ersen tartalmaz. Ez ivarrettsg esetn nagyon nyilvnvalv vlik. Ezeket a bogykat a nyuszi meghatrozott helyeken szokta rteni, de jellsre is hasznlja ket. Sokszor ha kiengedjk nyuszinkat, krbebogyzza ketrect, ezzel is megjellve felsgterlett. Nyuszink bogyzsi s vizeletrtsi szoksait felkavarhatja egy j nyuszi megjelense, esetleg az ivarrettsg bellta. Olyan is elfordul, hogy a teljesen megbzhatan szobatiszta nyuszi ezekben az esetekben elveszti szobatisztasgt. De ha trelmesek vagyunk, a hormonok tmeneti tombolsa utn visszall a rend. :)
Nyugalom s mozgs
A nyuszik f aktivitsa a hajnali, az esti s az jszakai rkra esik. Ilyenkor sokat motoszklnak, rgcslnak s ha lehetsgk van, akkor szaladglnak. Nappal sokkal nyugodtabbak, sokat heversznek s azt is megfigyelhetjk, amint oldalukra fekve szunyklnak. Ne ijedjnk meg, sokszor ezt nyitott szemmel teszik. A nyuszi alapveten flnk llat, ezrt krltekinten kzeltsk meg.(Zskmny llat - menekl llat.) Lehetleg beszljnk hozz, mikzben kzelednk, hogy hangunkkal megnyugtassuk s hogy hamarabb felismerjen minket. Ha szabadon jtsz nyuszinkat meg akarjuk fogni, ne kezdjk kergetni, mert felbresztjk benne a menekl sztnt s nem fogja hagyni magt. Vsz esetn a nyuszi hts lbainak erteljes dobbantsaival figyelmezteti a tbbieket. Ezt a nstny nyuszik is teszik, ellenttben azzal a tvhittel, hogy ha egy nyuszi dobbant, akkor az bak. Sikeres przs utn is szokott a bak dobbantani, ekkor egyms utn tbbszr is temesen, mintegy ezzel is hangslyt adva frfiassgnak. Jkedvkben a nyuszik szvesen szaladglnak, ficnkolnak, ugra-bugrlnak, mksan megprdlnek a levegben s cselesen cikznak. Ez mr egsz pici korban megfigyelhet, ezzel tanuljk a meneklst, gyesednek s fejlesztik taktikai kpessgeiket. Nagy cselezk, az biztos. :)
Kapars, ss
Mivel a trpenyuszi se (mint a hzinyulaknak is) az regi nyl, ezrt elszeretettel snak, kaparnak s bjklnak. Amennyiben lehetsgnk van r, adjunk ennek a "szenvedlynek" teret, adjunk neki olyan jtkokat, amiben ezeket a hajlamait kilheti. Ha kertnkben szabadon engedjk, szmtsunk r, hogy lyukakat fog sni, st ha nem mlyre lesott a kerts, akkor ki is fogja sni magt. (Az ss kitnen koptatja a karmokat.:) ) Itt jegyeznm meg azt is, hogy a nyuszi meglepen jl ugrik magasat! Ne lepdjnk meg, ha a lekertett kifutbl meglg, vagy hirtelen az ablakprknyon terem.:)) A kifut legyen fedett, a baj elkerlse vgett. Elg egy hlval is lefedni.
Szaporods
A nyuszik nagyon hamar elrik az ivarrettsget s przsi viselkedst mutatnak. Klcsnsen krlszaglsszk egymst, megszagoljk a vgblnyls krnykt s tisztogatjk. A hm vizeletet spriccel, de elfordul, hogy a nstny is. Egyms htra ugrlnak, krbe-krbe tekeregnek. Nyalogatjk egymst, ami a puszilkodsnak felel meg. A hm morcogva udvarol kedvesnek, a lny akkor szokott hangot adni, ha elutastja a bakot s ennek mg effle nyomatkot is ad. ltalban a bak szexulis sztne annyira ers, hogy gyorsan a nstnyre ugrik. Ha a nstny elfogadja a bakot, akkor megemeli a medencjt, ha nem, akkor leszortja. Fleg fiatalabb llatoknl gyakori, hogy a nstny is rmszik a bakra s gy tesz, mintha lenne a bak. Ez termszetes, ettl a nyuszilny nem fi s normlis is s nincs semmifle zavara sem. :)
Agresszv viselkeds
Az agresszv viselkeds jellemzi a fenyeget mozdulatok, a lkdsds, az agresszv kergetzs s a htonharaps. Ezzel komoly srlseket tudnak okozni egymsnak. Az ers agresszv izgalmi llapotot mutatja pldul a felcsapott farok. Komolyabb harckor magasra ugrlnak, mels lbaikkal "boxolnak", hts lbaikkal pedig nagyokat rgnak (a levegben) egymsba. Sokszor egyms htn dobbantanak, "bakugrst" csinlnak.:) Ketrecen keresztl is kpesek megtmadni egymst, ilyenkor karmaikkal egyms szjt, pofjt sebzik kapar mozdulatokkal s komoly srlseket tudnak okozni egymsnak.
A krnyezet megjellse
A krnyezet megjellse illatanyagokkal hromflekppen trtnik. A nyuszi lln lv llmirigyekkel, melyeket mindenhez hozzdrgl, ezzel odakenve az illatanyagokat. Nem csak trgyakat jell gy meg, de minket is! A bogyival, melyet a vgbltji mirigyek egyni szaggal vonnak be s a vizelettel, melynek sajtsgos szagot a lgyktj mirigyeinek vladka ad, ezzel segtve egyms klcsns felismerst.
Utdgondozs
A nyuszi-mama nagyon gondos fszket pt s abban hozza vilgra picinyeit. Mivel a picik csupaszon szletnek, gy sajt magrl tpked szrt s ezzel bleli ki a fszket. Szls utn letisztogatja a fikkat s rgtn megszoptatja ket. Naponta egyszer szoptat, ami csupn nhny percet vesz ignybe. A fszket napkzben prszor ellenrzi, a hmrsklet fggvnyben ki- ill. betakarja ket. Ha egy kisnyuszi kitekereg a fszekbl, mamja visszaterelgeti. A nyuszi-mama nagyon gondos s trelmes. Megmutatja hova kell WC-zni a ketrecen bell, megtantja az nitat hasznlatt. A kicsik nagyon elevenek, nagyokat ugrlnak s szaladglnak, sokszor ezt a mamijuk fejn s htn teszik. A mamik ezt egyltaln nem bnjk. Klcsnsen nyalogatjk, tisztogatjk egymst. Ha a piciket a mamival s egy bakkal kiengedjk (akr az apa, akr nem), a bak is trelmesen jtszik a kicsikkel.
Forrs: Grn, P. (1998): A hzinyl. 3. magyar kiads. HDPRESS NYOMDA Kft. Hdmezvsrhely

|