A kasmír szőr ápolása
Mielőtt kasmír nyuszit vásárolunk, gondoljuk végig, hogy van-e elég időnk és energiánk nyuszink hosszú szőrének ápolására. Amennyiben bármelyikből is kevés van, válasszunk más fajtát, a kasmír nyuszi nem a nekünk való fajta.
Kasmír nyuszit ne vásároljunk kereskedésből, csak megbízható tenyésztőtől, aki elmagyarázza és megmutatja, hogyan kell a kasmír szőrt gondozni. Ez biztosítja, hogy a továbbiakban egészséges és szép bundájú, jó közérzetű kedvencünk legyen. Minimum 6 hetes nyuszit vásároljunk, ennél fiatalabb állatot ne vegyünk meg.
Ha bébi kasmír nyuszit veszünk, előfordulhat, hogy hamarosan bolyhossá válik a szőre, majd elkezdhet vedleni, és szőrcsomók jelenhetnek meg a vállainál. Kopasz foltok alakulhatnak ki a nyakon, a korona és a fül mögött. Ez annak a jele, hogy a kisnyuszi levedli a bébi szőrét és kezdi növeszteni a kamasz szőrét. Ebben az időszakban el kell kezdeni a bunda rendszeres gondozását. Ezzel az ápolással nem szabad a nyuszit megijeszteni vagy stresszelni. Az első néhány hétben naponta 10 percig tartson a finom fésülgetés, majd fokozatosan hosszabbítsuk az időtartamot 20 percre. A fésülés hangulata legyen simogatós-szeretgetős, ne pedig cibálós. Ha most nem vagyunk óvatosak, a nyuszi örökre megutálhatja a kefélgetést, ami mindenképpen elkerülendő, hiszen egész életét végig kell, hogy kísérje szőrének ápolása. Adhatunk a fésülés közben egy-két finom falatot is a nyuszinak, hogy ezzel is kellemesebbé tegyük a dolgot, ez segíteni fog, hogy könnyebben hozzászoktassuk a növendéket az ápolási rutinhoz és így a bunda rendezett lesz.
Ha a bunda rendszeresen ellenőrzött és ápolt, akkor lecsökkenthetjük a fésülgetések számát hetente kétszer 20-30 percre. Majd amikor a nyuszi 6-10 hónapos korára kialakul a felnőtt bunda, a heti egyszeri ápolás is elegendő lesz.
Az új tulajdonost megijesztheti a nagy mennyiségű szőr, ami a fésüléskor kijön a bundából. Bármennyire riasztó ez a rengeteg kihullott szőr, muszáj eltávolítani, különben rettenetesen becsomósodik, vastagon beletapad, hatalmas gubancokat képezve, ami megakadályozza a bőr lélegzését. Ez nem csupán az új szőr növekedését gátolja meg, de a bőr irritációját, fertőzését is okozhatja. Ugyancsak fontos eltávolítani a szőrből az idegen anyagokat is (pl. faforgács, széna-, szalmaszál, stb.), ami elindítaná a csomósodást, és gubancolódást okoz. Különös figyelmet érdemel a nemi szervek környéke, a farok felett és alatt, a lábszár (a lábgyűrű körül, ha a nyuszi lábgyűrűt visel) a mellkas és a vállak területe. Ezekhez a területekhez a nyuszit az ölünkben hanyattfektetve férünk oda a legkönnyebben. Nagyon jó ötletnek tartom a nemi szervek környékén a szőrt rövidre vágni, a könnyebb tisztántartás érdekében.
Az ápoláshoz használható eszközök különbözőek lehetnek. Valószínűleg a leggyakrabban használt eszköz a nagy szőrkefe. Kisállatkereskedésekben beszerezhető, hosszúszőrű macskák gondozására lett kifejlesztve. Egy kisebb kefe használata is ajánlatos, különösen az érzékenyebb területek körül, mint a nemi szervek környéke. Ez lehet egy kisebb fajta bolhakefe is. Néhányan puha sörtekefét használnak, azonban ezek nem képesek a szőrt az alsóbb rétegekből eltávolítani, és a csomókat sem lehet vele kibontani.
Hasznos tipp, hogy ha ráfújunk a bundára, megláthatjuk a kisebb csomókat is. Így ezeket gyengéden, akár az ujjainkkal is kibogozhatjuk. Ha egy időre elhanyagoltuk az ápolást és olyan nagy csomók alakultak ki, amelyeket kefével már nem lehet kifésülni, akkor jobb, ha óvatosan a kezünkkel próbáljuk meg kibontani ezeket. Amennyiben nem boldogulunk a kibontással, inkább vágjuk le a csomót egy ollóval, mint fájdalmat okozzunk a nyuszinak.
Nagyon különböző kasmír bundákkal lehet találkozni, van, amelyik napi ápolást kíván és van, amelyik csak egy hetenkénti gyors ellenőrzést igényel, persze több odafigyeléssel a vedlési időszakban.
Összefoglalva tehát a kasmír nyuszik szőre gondozásra szorul. Az elhalt szőr különösen gyorsan filcesedik, fésüléssel kell segítenünk a távozását. Tegyük a nyuszit egy asztalra, fejjel magunk felé fordítva. Bal kezünkkel a szőrét lentről felhajtjuk, majd a jobb kezünkben lévő kefével lefelé fésüljük. Amint a szőrét felborzoljuk, a kihullott szőr rögtön láthatóvá válik, és majd a fésűben marad. Fontos az eltávolítása, hogy az alatta lévő szőr tudjon lélegezni, mert csak így lesz szép fényes és sima, így nem fog filcesedni és nem vattásodik be.
Tippek a szép szőrhöz: Etethetünk speciális angóra nyulaknak összeállított nyúltápot, vagy adhatunk nekik lenmagot. A lenmag segít, hogy ne legyen nyuszink szőre fénytelen, megakadályozza a bőr korpásodását és segíti a vedlést.
Kívánok minden új kasmír gazdinak sok örömet ezekben a különlegesen elegáns, kedves és bohókás nyuszikban.
Kachichian Zita
|