Testfelépítés
Ahhoz, hogy kedvencünket szakszerűen tartsuk és betegségeit időben felismerjük nélkülözhetetlen, hogy bizonyos tudásra tegyünk szert testfelépítésével és szerveinek működésével kapcsolatban.
Külső megjelenés
Nyuszink külső megjelenése öröklődési anyagának és a környezetének együttes hatásán múlik. Ha ránézünk egy nyuszira, kinézete alapján rögtön következtetéseket tudunk levonni az állat egészségi állapotát, kondícióját és öröklődési tulajdonságait illetően.
Hogyan kell kinéznie egy egészséges nyuszinak?
-
A nyuszi legyen élénk és érdeklődő.
-
Ne legyen túl sovány, de ne is legyen túl kövér.
-
A szemek legyenek tiszták, ne könnyezzenek.
-
A szőrzet legyen fényes és tiszta, nem lehet piszkos és összeragadt.
-
Nézzük meg a füleket, nehogy rühatkásak legyenek.
-
A nyuszi karmai ne legyenek túl hosszúak, mert akkor nem tud helyesen lábra állni.
-
A nyuszi fogai nem szabad, hogy túl legyenek nőve.
-
Az ivarszervek sem lehetnek duzzadtak, váladékosak és a bakok két herével kell, hogy rendelkezzenek.
Csontozat
Természetesen ugyanúgy, mint nálunk embereknél, a nyusziknál is nagyon fontos a csontváz. Ez adja a testnek a tartást, védi a belső szerveket és lehetővé teszi a mozgást. Ezért nagyon fontos a növekedés időszakában a helyes takarmányozás. A helyes takarmányozással a különböző csontozathibák elkerülhetők.
A nyúl gerincoszlopa fölfelé erősen ívelt (valódi hídív). 46 gerinccsigolyából áll. A gerinccsatorna a 7. farokcsigolyáig terjed. A mellkast oldalról 12 db borda határolja (9 valódi, 3 ál). A nyúlnak az elülső végtagján 5 ujja van. Az első ujjnak csak kettő, a többinek három ujjperccsontja van. (A harmadik a karomcsont, ez hiányzik az első ujjról.) A hátsó végtagokon 4 ujj van (az első ujj hiányzik). A végtagokon a csontok közötti szögek szűkek. Ez egyrészt összefügg a tömött, földközeli testhelyzettel, másrészt futáskor az izmok sokkal erőteljesebb előrelökést tudnak létrehozni, mint más állatoknál. A nyúlnak ellenségeivel szemben nincs más védekező fegyvere, csak a gyors futás. Az erősen ívelt könyökizület, amely a talajt érinti, megbetegedések gyakori helye.
Fogak
A csontozat fontos részét képezik a fogak. A nyúl 16 foggal születik. A felső nagy tejmetszőfogak még a méhen belüli korban maradandó foggá cserélődnek.. A további fogváltás a születés utáni 18. napon kezdődik és a 30. nap körül fejeződik be. A fogváltás befejezésekor alakul ki a felnőtt nyúlra jellemző 28 fog. Ebből a felső fogsorban 4 metszőfog úgy foglal helyet, hogy két sorban egymás mögött elöl két, naponta akár fél mm-t!!! növő metszőfog helyeződik, és amelyek mögött helyezkedik el a két kis metszőfog. Az egy pár felső metszőfog mögött elhelyezkedő kis metszőfogak sokkal kisebbek a normál metszőfogaknál és ún. árvafogaknak nevezzük őket. Ezért a nyulat nem a rágcsálók, hanem a nyúlalakúak rendjében tartják nyilván. A felső fogsorban foglal helyet továbbá 6 előzápfog és 6 valódi zápfog. Az alsó fogsorban 2 akár még napi 0,7 mm-t !!! is növő nagy metszőfog, 4 előzápfog és 6 valódi zápfog helyezkedik el. A nyúlnak szemfogai nincsenek. A törpenyúl zápfogai zománcredősek, és az alsó fogsor szűkebb helyeződésű, mint a felső. Sajnos a törpenyusziknál gyakran fordulnak elő foghibák. A nyulak normális fogazatállása az ún. túlharapás. Ez azt jelenti, hogy a felső fogsor metszőfogai túlnyúlnak az alsó állkapocs fogain. Rendellenesség a megrövidült felső fogsor. Normális esetben a nyuszi fogai a táplálkozás során elhasználódnak és ezért állandóan újra nőnek. ( A metszőfogak évente mintegy 10 cm-t nőnek! ) Ha fogak nem zárnak tökéletesen, akkor nem is kopnak kellő mértékben, sőt korlátozás nélkül növekednek, ami az ún. elefántfog képződéséhez vezethet. Ez akadályozza az állatot a táplálkozásban, ami súlyos esetben akár az éhezésig is fajulhat. Az állatorvos a fogak visszavágásával ideiglenesen segíteni tud az állatnak, de a nyúlfogak egy idő után ismét el fogják érni a kritikus hosszúságot, amikor ismét vágásra szorulnak.
Ajkak
Nagyon érdekes jelenség, hogy a nyuszik ajkai belül szőrözöttek. A felső ajkon középvonalban rés található (ezt nevezzük nyúlajaknak). A felső ajkak bőrében 30-40 bajusz szőr található.
Karmok
A nyulak mellső lábain 5-5, hátsó lábain 4-4 karom helyezkedik el. Ezeket fentebb már részletesebben bemutattuk. Ideális körülmények között az üregi nyúl őstől származó (és állandóan kaparó, ásó) törpenyuszi karmai kellő mértékben kopnak. Ha mégsem, akkor időnként le kell vágni, mert a túl hosszúra nőtt karmok akadályozzák a nyuszit a felállásban és a normális mozgásban. Ha nem akarunk vele bajlódni, kérjük állatorvos segítségét. Ha mi magunk vágjuk, akkor legyünk nagyon óvatosak, nehogy belevágjunk az élő részbe. Mindig csak kis darabokat vágjunk le és lassan érjük el a kellő rövidséget. Vásárolhatunk speciális karomcsipeszt erre a célra, de normál ollót is használhatunk. Nagy segítség lehet, ha valakit megkérünk, hogy fogja meg a nyuszit, míg mi vágjuk a karmát.
Izomzat
A nyúl izomzata halvány szürkésvörös, rostozata finom. A fej izmai arcizmokból és erősen fejlett rágóizmokból állnak. Az melső végtagok izomban szegényebbek, a hátulsó végtagok tömegesebb izmainak nagyobb a jelentősége, hiszen ezeknek a hatalmas izmoknak a feladata a törzs előrelendítése.
Forrás: Brem,G. (szerk.) (2003): A gazdasági állatok küllemi bírálata. Mezőgazda Kiadó, Budapest. www.allatpatika.hu
|