Témaindító hozzászólás
|
2006.02.01. 15:21 - |
Várjuk kérdéseiteket, történeteiteket, tapasztalataitokat és észrevételeiteket.
Üdv.: A Tenyésztők |
[Későbbi] [207-188] [187-168] [167-148] [147-128] [127-108] [107-88] [87-68] [67-48] [47-28] [27-8] [7-1]
KEdves Tenyésztők!
Köszönjük a sok bíztatást, igen jobban van, tehát eszik és ugrándozik is. Szerintem azért kevesebbet. A megfogás ellen rémülten tiltkozik, így irígykedve olvasom, hogy más nyuszik ölben dorombolnak. Nem tudom a kézbevételt "erőltessük-e". Jelenleg a délutáni kintlét abból áll, hogy szaladgál egy kicsit, "szökni" próbál és legfeljebb egyszer-egyszer odajön és megszaglász, esetleg harapdál. - Ez utóbbit akkor ne vegyük bosszúnak? Mert már egészen elszomorodtunk, hogy a szelíd nyalogatást ez váltotta fel.
A szeme sajnos éppolyan ragacsos, nem tudom folyik-e még, vagy csak nem tudja eléggé megtisztitani attól ami már rajta volt. A 2-3 nap lejárt és nem sok eredményét látom a csepegtetésnek.
A fűről a tenyésztő azt mondta, meg se próbáljuk, mert néhány napon belül elpusztul tőle az ilyen túltenyésztett nyuszi, azt legfeljebb a házinyúl bírja ki. Szívesen kiprobálnánk pedig, mert eredetileg a kertbe is kiengettük volna - persze szigorú felügyelettel. Gyönyörú kép a kertben ásó nyuszi, bárcsak nekünk is ilyen lenne...
Üdvözöl, Kriszta
|
Értem. :) Szóval ezért áss szegénykém. A kertbe én nem engedem ki, mert két kutya várja tátott szájjal, szóval kicsit veszélyes lenne. :) De majd akkor beszerzek neki egy jó kis dobozt, amibe teszek homokot, s akkor áshat kedvére. :)))
Mostanában kicsit aggódom a picimért, mert csak akkor látom enni, ha vele vagyok, s akkor is csak akkor, ha adok neki a szénából, aztán lemegy és magától is eszik. De a tápja se fogy nagyon. Bár ma megevett két fél répát, két karalábélevelet, pár tyúkhúrt, s talán egy kis szénát, meg egy kis száraztápot. Ez normális? Mármint nem eszik túl keveset? Az lehetséges, hogy éjjel jobban eszik, mert ugye neki az a normális napszakasza? Remélem, hogy nincs baja, mert csak jövőhéten tudom elvinni orvoshoz. :)
Köszi a válaszokat, s bocs, hogy ennyit aggódok, s kérdezek. :)
Üdv:
IchiGo |
Szióka! Igen, a ropogtatás a foggal, az jó jel. :) Akkor csinálják, ha ínyükre van a szeretgetés. A kapargálást meg azért csinálja, mert ő tudod az üregi nyúltól származik és imád(na) ásni. Mi ki szoktuk engedni őket a kertbe, hát ne tudd meg mennyire szétássák a kertet! És közben tépkedik, kirágják a növények gyökereit. Szerintem valami ilyesmit csinál a rózsaszín gatyidon, szóval ez olyan pótcselekvés akar lenni igazi ásás helyett. Épp tegnap csináltam Oriról képet, amin jólesően heverészik a frissen ásott gödörben.Felteszem róla a képet. :)
A hajnali motozás és kiengedés ügyében pedig tedd, ahogyan jónak látod. Ha nem tud rosszat csinálni kiengedés közben, akkor nyugodtan engedd ki, számára a hajnal sokkal aktívabb időszak, mint a délelőtt, vagy a kora délután.
|
Köszi szépen a válaszokat. :)
Lehet, hogy szeret, mert tegnap, mikor az ölemben ült, s simogattam, már ropogtatott (azt hiszem, hogy ez a nyusziknál a dorombolás, mint a macskáknál). :)
De most, hogy közöltem vele, a kezemet nem harapdáljuk. Rá kattant a rózsaszín nadrágomra, amiben vagyok. Ez nagyon zavaró, mert elöszőr kaparja, aztán pedig jól beleharap (a lábamba, de psszt, mert ő ezt nem tudja, csak azt hiszi, hogy a nadrágomat bántja). Szóval most van ez a szokása. Jobb, mint egy pit bull. :D Csak tudnám, hogy miért csinálja. :)
De különben jól megvagyunk, délelőtt kicsit le volt lombozódva, nem evett, de most már eszegeti a répát, meg a kezemből megeszi a szénát. :)
Csak megijesztett...
Hajnalban, amint el kezdd zörögni, kiengedem, s akkor egyből abba hagyja. Ez jó módszer, vagy hagynom kéne, hogy megtanulja, hogy hajnalban nem szabad zörögni? :S
Előre is köszi mindent!
IchiGo |
Biztos lehetsz benne: Dominó nagyon szeret Téged!!! Tudod a nyuszi gyerekek is ugyanolyan gyerekek, mint mondjuk az ember gyerekek. Ugyanúgy rosszalkodnak, szemtelenkednek és próbálgatják a határokat. Ezen kívül a nyusziknak is vannak korszakaik a fejlődésükben, növekedésükben. Gondolok itt pl. a kamaszságra. És ugyanúgy, mint az embereknél is, vannak akiknél ezek a korszakok szinte észrevehetetlenek, nincsenek allűrök, vannak olyanok is akik lázadóbbak, rosszcsontosabbak. :) Amit leírtál, az nagyon tipikus a nyuszóknál, főleg a fiúknál. Mi is megtartottunk most egy bakocskát szobakedvencnek és bizony 1-2 hete ő is ezt csinálja. Finoman utalásokat kell rá tenni, h ez nem tetszik Neked, vagyis nevelni kell, h megtanulja mit szabad és mit nem. Persze nem fog egyik napról a másikra abbahagyni minden rossz szokást, de kitartással meg lehet nevelni őket. (Amúgy zárójelben megjegyzem, h a nyuszik imádnak úgy tenni, mintha nem értenék mi az a "nem". Itt nem igazán magára a szóra gondolok. Én is mikor rászólok Prüntyire,h ugyanmár nem kéne a tapétát lerágni a falról, akkor úgy tud nézni rám azokkal a gyönyörű nagy csillogó huncut szemeivel, h rögtön nem is értem mit piszkálom ezt a drága, ártatlan jószágot.) |
Kedves Kriszta! Örülök, h jobban van a nyusszancs. :) Valóban elég kellemetlen procedúra a csepegtetés, ezt egyik állat sem szereti, de nincs mit tenni, muszáj az ő érdekükben. Most egy időre visszaveti a barátkozást, de ne csüggedjetek! Hamar túl lesztek rajta és aztán hipp-hopp le sem tudjátok majd "vakarni" magatokról! Minden kezdet nehéz, de aztán meglesz a várva-várt eredmény. Próbáltátok már a friss füvet? Tapasztalataink szerint ez az egyetlen, aminek egy nyuszi sem tud ellenállni!
|
Dominó ma tök furcsán viselkedett. Többször belecsípett az ujjamba, s mikor az ölembe vettem, akkor kaparta a nadrágomat, aztán bele-bele csípett. Ezt most miért csinálja, mert szeret, vagy mert nem tetszek neki? Teljesen tanácstalan vagyok. :S |
Kedevs Tenyésztők!
Végre siekrült regisztráció. A másik jó hír, hogy nyuszó jobban van, de az első délelőtt valóban kétsébeejtő volt, feküdt és alig evett, szerencsére délutánra már rágcsált, bár azóta sem annyira élénk, mint volt. A szeme nem látszott nagyon pirosnak, csak az egyik szem körüli szőr lett nedves, most is csúnyán össze van ragadva, pörköket nem látunk, talán kaparás miatt a felső szemhájén kevesebb a szőr. 2x1 csepp Garasone cseppet kell adnunk. Az orvos elég alalposan megvizsgálta, a fülét, tüdejét is nézte, de megyünk még vissza.
Eredetileg a szobatisztaság elérése miatt betettünk egy tálcát porított zeolittal. Ott nagyon jól érzi magát kapar szinte fürdik benne és elterül. Arra gondoltunk talán ez irritálhatja a szemét?
Sajnos a cseppentés procedurája nem tesz jót a kapcsolatunknak, le kell fogni, így menenkül a kézbevétel elöl, nem így terveztük, igyekszünk engesztelni, de nagyon bizalmatlan szegény... Simogatással és finom falaltokkal nemigen haladunk, mert a megszokotton kívől nehezen kóstol meg bármit is.
Köszönjük a sok-sok támogatást, Kriszta |
A képeket nagyon kiváncsian várjuk! :) A nyuszók, mint a többi állat is kétszer vedlenek (normális esetben) egy évben. Ilyenkor tavasszal levedlik a téli meleg bundát, egy vékonyabbra cserélik. Aztán amint megint jön a hideg ősszel, akkor ledobják a nyári selymes szőrzetüket és ismét egy vastagabbra, dúsabbra váltanak. Ez egy folyamat, nem pár nap alatt megy végbe. A szőrcsere idejének hosszúságát nagyon befolyásolja az időjárás: ha folyamatosan jön a hideg vagy a meleg, akkor lassabban cserélik a szőrt, ha hírtelen köszönt be, szinte átmenet nélkül a tél vagy a nyár, akkor gyorsabban, nagyobb intenzitással vedlenek. De egyedenként is változik. Nálunk 2-3 hete az egyik nyuszi nagyon vedlett, most a napokban meg egy másik kezdte. A többieknél szinte észre sem lehet venni. Ilyenkor nagyon fontos a szőr kefélgetése, hogy mosakodásnál minél kevesebbet nyeljen le a nyuszi, mert szőrcsomó keletkezhet a belében, ami elzáródást okozhat. |
Azt szeretném megkérdezni, hogy egy nyuszi kb. mikor és mennyit vedlik? Mert ez vhogy mindenhonnan kimaradt. :) Amúgy Dominó nagyon jól érzi magát, velem is kezdd megbarátkozni. Eszi a finomabbnál finomabb dolgokat, s sokat járkál a szobámban. Képeket is csináltam róla, csak egyenlőre nem tudom felrakni a netre, amint meglesznek elküldöm őket. :)))
Előre is köszi a segítséget! Üdv: IchiGo |
Kedves Tenyészők! Elnézést, hogy ismét ide írok, de tegnap óta nem jött meg a jelszavam, nem voltam sikeres a bejentkezéssel. A barátkozást nehezíti, hogy az egyik szeme begyulladt, így ma az állatorvosnál kedtük a napot. az orvos szerint egészséges, csak valami irritálta a szemét, ezért könnyezik, kaptunk cseppet. Azóta viszont ki sem jön a házából, alig eszik. Szegényt eddig alig fogtuk meg, így most is tiltakozott, félt, azóta pedig sztrájkol. Eddig élénk nyuszi volt, most pedig csak fekszik és ki sem akar jönni. Lehetséges, hogy valami bújkál még benne, vagy a nyuszik tudnak így megsértődni? "természetesen" a répát sem fogadta el, tápot is alig eszik. ha ez így megy, vigyem vissza z orvoshoz? Már az is eszembe jutott, talán a nagy tiltakozás közben esetleg sérülést okozhattunk neki? -Elég ügyetlenek voltunk.... Köszönöm -Kriszta
Szia Kriszta!
Nekem gyanús ez a sztrájkolás! Előfordul, h "megsértődik" egy nyuszi, de finom falatokkal, simogatással hamar ki lehet engesztelni, vagyis szerintem bár "megsértődni" igen, "haragot tartani" nem tudnak a nyuszik. Nem hiszem, h egy kis ügyetlenkedéssel sérülést okozhattatok neki, azt mindenképpen észrevettétek volna. Viszont az furcsa, h azt írod egyébként mozgékony, most mégis csak fekszik. Amennyiben csak valami irritálta a szemét, úgy ez a viselkedés nem indokolt. Írd meg légyszi, hogyan néz ki a szeme! Váladékos? Piros körbe a szemhéja? Milyen szemcseppet kaptatok és mit mondott az orvos hányszor és hogyan cseppentsetek? Remélem azóta már jobban van és elkezdett enni. Ha nem eszik, akkor vigyétek vissza az orvoshoz, mert a nyuszóknál 12 óra nem evés már vészhelyzetet jelenthet. Ők normálisan állandóan rágcsikálnak kisebb-nagyobb szünetekkel. |
Kedves tenyésztők! Sikerült hozzájutni az áhított kisnyuszihoz, de számos kérdés merült fel, így élnék a felajánlott tanácsadással. Táplálás. A tenyésztő szerint egyelőre maradjon az ott megszokott zsákos nyúltáp - a szakirodalom szerint ez inkább húsnyusziknak való. A kereskedésben annyi féle volt, hogy megszédültünk.A tenyésztő szerint a legolcsóbb is megteszi, mi viszont a legjobbat szeretnénk neki, de az emésztését sem szeretnénk felborítani. Egyelőre az utasításnak megfelelően nyúltáp+széna+víz van. Elég ez egy nyuszibabának? A tenyészetben- finoman szólva- nem házikedvencként tartották, most is nagyon félénk, ijedős. Egy hete udvarolunk neki, már arra is gondoltunk, hogy talán a korai hatások maradandók lennének. Már a kiválasztásnál elszúrtuk? A barátkozásnál kérdés a territórium ügye is. A szakirodalom szerint ne vegyük ki 2-3 hétig, várjuk meg, mig magától kijön. Viszont ne nyúlkáljunk be az ő felségterületére sem. Takarítani, etetni pedig kell. Mi benyúlkálunk. Ezt is elszúrtuk? Elnézést a sok kérdésért, de igen tanácstalank vagyunk. Köszönettel, Kriszta
Kedves Kriszta!
A legfontosabb, h NEM szúrtatok el semmit! Próbálok sorban válaszolni. A zsákos, kimért, terményboltban kapható tápok között is van többféle. Van hízótáp, - gondolom Te erre gondoltál - van gyógyszeres és van tenyészállatoknak, ill. hobbycélra tartott állatoknak való. Nem írtad, h mennyi idős a nyuszókátok, én azt gondolom, h választási lehet, úgy 6 hetes, ennek megfelelően írom, h mi kellene neki. Én is azt gondolom, nem kell a táp fajtájából nagy ügyet csinálni, csak az a fontos, h NE HÍZÓTÁP legyen. Most, ilyen kis korban nagyon jó a gyógyszeres, mert nagyon könnyen felborul a választási nyuszik bélflórája és ez a fajta táp ennek megelőzésére van. Ha állatkereskedésben veszel tápot, általában rajta van a dobozon az összetétel, nézd meg és válaszd a Neked legszimpatikusabbat. Lehet, h eleinte nem izlik neki, mert más mint amihez szokott, de ez nem baj, majd átszokik rá. A szénára nagyon oda kell figyelni, h jó minőségű legyen. A színe minél zöldebb annál jobb és az illata legyen jó, véletlenül se legyen penészes. A víz is nagyon-nagyon fontos. Azonban szerintem egyebeket is lehetne neki adni.Mindenképpen adnék neki almát, répát, zellert, karalábét, céklát, stb. Ezeket nagyon szereti és nagyon sok bennük a vitamin. Először pici adagokat, mert a jelek szerint még nem kapott és hozzá kell szoknia a szervezetének az új táplálékokhoz. Én egész kicsi koruktól adok nekik ilyeneket, illetve az anyáknak és fokozatosan maguktól szoktak belekóstolgatni. Van amelyik már 3 hetesen belerágcsál. Az a jó, ha sokszor pici adagot adtok neki. Éjszakára pedig főleg szénát és egyéb rágcsálnivalót, mert a nyuszi szinte folyamatosan eszik és ezzel le is foglalja magát. És ne felejtsük el, h itt a finom friss fű! Az enyémek elmondhatatlanul imádják! Csak itt isfontos a fokozatos szoktatás. A benyúlkálást a ketrecébe nem olyan szigorúan kell érteni. Természetes, h be kell nyúlni hozzá, hiszen valóban etetni, tisztítani is kell. De van olyan, h a nyusz láthatóan "magányra" vágyik, ill. pihenni akar, ilyenkor ne nyúlkáljunk be és ne piszkáljuk. Ha már működik a sétáltatásnál, h maga ugrik ki és be a ketrecébe, akkor ha beugrott, ne nyúljunk utána, fogadjuk el, h most visszavonult odújába, várjuk meg míg újból kijön és kint simogassuk ismét. Lehetséges, h a tenyésztő semmiféle kapcsolatot nem alakított ki a kicsikkel, így valóban kicsit nehezebben megy a szoktatás. Egyede is válogatja, h mennyire félős, ill. bizalmatlan. Tudom, h Nektek az egy hét soknak tűnik, de nem az. Legyetek türelmesek! Ha minden nap szoktatjátok új életéhez és Magatokhoz hamarosan megbarátkozik az új helyzettel. De tényleg sokat kell vele foglalkozni és nem szabad erőszakosnak, v türelmetlennek lenni. Jobb ha többször egy nap rövid időre veszitek ki, mintha egyszer hosszabbra. Ha kiengeditek szaladgálni, közben többször fogjátok meg, vegyétek kézbe és simogassátok meg, h megszokja. Az is nagyon jó, ha van valami rendszeresség, h mikor foglalkoztok vele. Megszokja és várni fogja, amint eljön az idő.
Remélem mindenre válaszoltam, ha van még kérdés, akkor csak bátran! Üdv! |
Ezt a lágyabb kakit úgy hívják, h "lágybélsár". Sokféle rágcsáló számára az ürülék újrafelvétele táplálkozásfiziológiailag szükséges folyamat. A nyulaknál a bélsárevés külön formája, az ún. lágybélsárevés fejlődött ki. Az állatok bizonyos időközönként egy különösen tápanyaggazdag lágybélsarat választanak ki. Közvetlenül a végbélnyílásból veszik fel, miközben a normális, tápanyagszegény bélsár szintén kiürül. Tehát a lágybélsár-evés és kiválasztás tipikus és fontos folyamat és viselkedési mód. Csak az számít rendellenességnek, ha nagyobb mennyiséget találsz belőle a ketrecben. |
Lenne egy kérdésem. Eddig semmi baja nem volt a nyunyómnak ez alatt az egy hét alatt, de most hirtelen lágyabbat kakilt (nem hasmenés, csak nem kemény bogyó, mint ahogy szokott, hanem lágyabb). Nem tudom, hogy mi baja lehet, de nagyon aggódom érte, mert most még a répát sem eszi meg, pedig azt imádja. Az almából, amit a kezemből adtam evett egy kicsit, de a többit ott hagyta. Két napja kitísztitottam a ketrecét, s ecettel súroltam fel a sarkokat, meg úgy az egészet. Talán emiatt lehet baja? Amúgy csak egy kis karalábé levelet kapott, almát, répát, száraztápot, szénát. Valaki segítsen! (Amúgy jövőhéten esedékes az orvos meglátogatása, addig ki fogja bírni?)
Üdv: Dominó aggódó gazdija |
Nagyon-nagyon örülök, h minden rendben alakult és legfőképpen GRATULÁLOK! Ez nagyban a Te érdemed! Egyenlőre nem baj, ha nem tudod mi van a fészekben és valószínűleg eteti őket, ha ilyen szép fészket épített. De azért pár nap múlva muszáj bekukkantanod a picikhez, mert ha esetleg valami miatt mégis elpusztult közülük egy, akkor ki kell venned, mert fertőzést okozhat.
Várom a további híreket!
|
Nagyon fel vagyok dobva, mert MEGSZÜLETTEK A PICIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nagyon boldog vagyok! Ráadásúl nagyon gondos, szép fészket csinált nekik, és senkit nem enged a közelükbe. Viszont nem vagyok benne biztos, hogy normálisan eteti is őket, de ha már ilyen jó fészket készített nekik, akkor már csak gondoskodik rolluk, nem?! Eljött meglátogatni a régi gazdája is, és azt mondta, hogy nálluk soha nem csinált fészket a piciknek, és egyálltalán nem is törődött velük, ezért nagyon meg volt lepődve amikor ezt látta. Nem merem még megnézni, hogy mennyi van, mert félek, hogy ott hagyja őket, de azért remélem, hogy egészségesek. Nagyon sokat fáradoztam, mindent úgy csináltam, ahogy mondtál, és szerencsére ezt ő is értékelte. Ja, és képzeld, a szülés elötti nap már lehetett érezni a picik mocorgását a hasában! NAGYON KÖSZÖNÖK MINDENT!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ha Te nem adsz ilyen jó tippeket, talán nem is sikerülhetett volna. Köszi! Szia!
|
Szia!
Örülünk, h minden jól alakul! Szívesen olvassuk, h mik történnek Veletek! |
Hali Mindenkinek!
Tudod, én vagyok az aki Dominó-t hozta el tőletek. ^^ Nagyon jól érzi magát, ma kiengedtem egy kicsit, kezd velem is összebarátkozni. Bár még mindig lehajtja a kis fülecskéit amikor simogatom. Mindenesetre él s virul, s valószínűleg sem az ivással sem pedig az evéssel nincsenek gondjai, igazán élénk nyuszika. ^^ Nagyon szeretem! |
Örülök, h a jelek szerint végre jó helyre került a nyuszid és Te nagyon vigyázol rá. Nagyon drukkolok Nektek! Valóban jó a gondolat, miszerint teje mindenképpen lesz az anyanyuszinak és elvileg szülés után szokta megszoptatni őket először, szóval ehhez képest 24 óránként kellene odatenni a piciket, h szopizzanak. Ezen kívül nem csinál velük semmit az anya, tehát veszély esetén kiveheted a piciket tőle, a lényeg, h jó melegben legyenek, betakargatva. És sajnos nálunk is így van, h vemhesülés és szülés után már nem jönnek ki jól a többi nyuszival, a lányokkal még rosszabbul, mint a bakokkal, írtózatosan verekednek. A bakot is csak akkor engedik a közelükbe, ha rajtuk van a párzás.
Ha bármi kérdésed van, írj! Ha megszülettek a picik, akkor is írj! Addig pedig jó nyuszizást és jó várakozást!
|
Nagyon örülök, hogy válaszoltál a levelemre, és részemről is tegeződhetünk! :) Már nagyon várom a kisnyuszikat! Ha jól számoltam április 13.-ra kell megszületniük! Sajnos már felnőtt korában kaptam meg az anya nyulat, ezért nem tudom, hogy mennyi idős, de szerintem 1,5 v. 2 éves lehet. Az előző gazdija mondta, hogy már egyszer szült, de akkor sajnos nem maradtak meg a picik, bár a körülményeiket sem ismerem. Lehet, hogy az anyát tartották rosszul, mert amikor hozzám került, akkor is fájlalta a lábát! De most már nagyon jól van, és mindent meg teszek érte, és a kölykeiért is! :) De most elég harcias lett, mert van egy másik nyuszim is, egy szép kis fiú, akivel eddig nagyon jól megvolt, de most neki támad, de gondolom ez ilyenkor természetes, ezért most távol tartom őket egymástól. De ha nem fogadja majd el a piciket, attol még teje lesz, nem? Mert ha igen akkor azt nem lehet, hogy valahogy lefogni a nyuszit,és addig odatenni kicsiket enni, vagy ez rossz ötlet? Válaszodat nagyon köszönöm, nagyon sokat segítettél! Megpróbálom megvenni a dolgokat, hogy felkészült legyek, de remélem nem lesz rá majd sükség! :)
|
[Későbbi] [207-188] [187-168] [167-148] [147-128] [127-108] [107-88] [87-68] [67-48] [47-28] [27-8] [7-1]
|